Facebook Pixel Code

Blog

img

Wrzesień - 25 - 2021 | Anna Nowakiewicz

Wprowadzenie psa do domu, w którym jest inne zwierzę

Wprowadzenie psa do domu z psem

Jeśli w twoim domu mieszka już pies, pamiętaj, aby przed decyzją o przygarnięciu kolejnego zwierzaka sprawdzić wzajemne relacje czworonogów. Zapoznaj psy ze sobą, zaczynając od spotkania na neutralnym dla obu psów terenie, trzymając psy na luźnej smyczy. W kolejnym etapie sprawdź reakcję twojego psa na ewentualnego przyszłego towarzysza na jego terenie, czyli na twoim podwórku, w ogródku i w domu. Pamiętaj jednak, aby psy spotkały się podczas spaceru i razem weszły na teren należący do psa rezydenta.  Obserwuj także relacje psów w domu.

Przygotuj dla obu psów oddzielne miski i posłania. Karm psy jednocześnie. Jeśli zdarzą się między nimi konflikty przy miskach – rozstaw miski w dalszej odległości od siebie lub nawet w oddzielnych pokojach. Po adopcji pozwól psom ustalić sobie hierarchię, jeśli oczywiście nie stanowią dla siebie zagrożenia. Nawet pomimo dobrych pierwszych reakcji, w domu mogą pojawić się warknięcia czy szczeknięcia. Pamiętaj, że psy w ten właśnie sposób się porozumiewają i przekazują sobie informacje. Służy to ustaleniu miejsca każdego z nich w powiększonym stadzie.

Z czasem twoje zwierzęta najprawdopodobniej będą dla siebie wzajemnie ogromnym wsparciem… Czy jest coś piękniejszego?:)

Wprowadzenie psa do domu z kotem

Jeśli w twoim domu mieszka kot, przed decyzją o pojawieniu się psa sprawdź wzajemne reakcje zwierząt na siebie. Aby to zrobić, konieczna jest wizyta z wybranym przez ciebie psem w twoim domu.

Zamknij kota w oddzielnym pokoju i wejdź z psem do mieszkania. Pozwól psu obwąchać wszystko i powąchać kota przez szparę pod drzwiami, następnie wyjdź z psem i wypuść kota, pozwalając z kolei jemu poznać zapach psa. Pamiętaj, że węch to podstawowy zmysł komunikacji międzyzwierzęcej.

Kolejny etap wymaga współpracy dwóch osób. Zachęć kota do zajęcia miejsca wysoko na szafce lub półce tak, żeby pies na pewno go nie dosięgnął i wejdź z psem na smyczy. Druga osoba niech zajmie się kotem, aby czuł się komfortowo. Daj psu czas na zapoznanie się z zapachem kota i postaraj się go wyciszyć przez węszenie czy ćwiczenie posłuszeństwa, nagradzając go dobrym - spokojnym słowem.

Jeśli pies nie jest w stanie się uspokoić, wyjdź z nim na króciutki spacer i wróć do mieszkania. Gdy się uspokoi w obecności kota, zmniejszaj coraz bardziej dystans między zwierzętami, zachęcając kota, aby usiadł niżej, na przykład na stole. Stopniowo zachęcaj kota, by zajmował niższe miejsca, aż osiągnie poziom psa. Zaczynaj od krótkich, spokojnych spotkań pod kontrolą, które zarówno psu jak i kotu powinny kojarzyć się pozytywnie.

Pamiętajcie także, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim cierpliwość i obserwacja relacji pomiędzy Waszymi zwierzętami. Wbrew pozorom - niektóre sygnały naprawdę warto przeanalizować kilkukrotnie.

udostępnij:

fb tweeter pin