Facebook Pixel Code

Blog

img

Wrzesień - 09 - 2021 | Anna Nowakiewicz

Najczęstsze problemy behawioralne i ich rozwiązywanie

Problemem behawioralnym, którego najbardziej obawiają się właściciele psów - jest agresja.

Pod żadnym pozorem nie należy psa karać za takie zachowanie, możemy bowiem doprowadzić do tego, że pies, którego za to konsekwentnie karzemy, pozbawiony przez nas możliwości wysyłania sygnałów ostrzegawczych, w sytuacji, gdy poczuje się zagrożony − od razu ugryzie.
Z tego też względu bardzo ważne jest poznanie i zrozumienie sygnałów, jakie wysyłają psy, chcąc porozumieć się zarówno między sobą, jak i z nami − ludźmi.

Jakie sytuacje najczęściej spędzają właścicielom sen z powiek?


Sytuacja, w której pies nie akceptuje wszystkich domowników… Często zdarza się tak wtedy, gdy niektórzy z domowników są w ogóle lub prawie nieobecni w życiu psa. Dzieje się tak wtedy, gdy rzeczywiście ktoś jest fizycznie nieobecny lub wtedy, gdy taka osoba nie interesuje się psem, nie karmi go, nie wyprowadza na spacery…

We wspomnianych wyżej sytuacjach może zdarzyć się, że pies nie traktuje takiej "nieobecnej" osoby - jako domownika i warczy na nią lub atakuje. Rozwiązaniem jest tu większe zaangażowanie domownika w życie psa.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w czasie odwiedzin gości. Tu również warto zapraszać do siebie gości częściej i prosić ich o zaprzyjaźnienie się z psem. Dodatkowo warto wychodzić po gości razem z psem, chwilę pospacerować, a następnie wejść razem do domu. W takiej sytuacji pies będzie się mniej denerwował i wizyta gości przebiegnie spokojniej.


Innym, a zarazem najczęstszym problemem jest agresja przejawiana na spacerach. Pytanie - co wtedy począć?

Zdarza się, że psy wyrywają się i szczekają na inne psy. Jeśli twój pies oszczekuje inne zwierzęta, warto zastanowić się dlaczego tak jest. Takie zachowania przejawia zwierze niepewne siebie, słabe psychicznie, źle prowadzone. Podstawową zasadą jest wnikliwa obserwacja naszego pupila i wyciąganie odpowiednich wniosków płynących z jego mowy ciała. Najczęstszym błędem właścicieli jest nieprawidłowa interpretacja sygnałów i uniemożliwianie swojemu przyjacielowi kontaktu z innymi psami. Zasad psiej komunikacji możemy nauczyć się przy pomocy behawiorysty, który pozwoli nam dostrzec wiele istotnych kwestii, a co za tym idzie - skierować nas na właściwe tory.

Kolejny problem to gonienie rowerzystów, biegaczy lub samochodów.

Takie zachowanie wynikać może z różnych przyczyn. Jedną z nich jest lęk przez szybko zbliżającym się człowiekiem. Innym może być np. nasilony instynkt łowiecki. Gdy tego typu problem występuje u naszego psa, warto ćwiczyć zachowanie spokoju najpierw przy stojących, potem wolno, a potem szybciej poruszających się obiektach, wobec których pies zachowuje się w opisany powyżej sposób.

udostępnij:

fb tweeter pin